RH6G040BGTB1 | |
|---|---|
Tillverkare | |
Tillverkarens produktnummer | RH6G040BGTB1 |
Beskrivning | NCH 40V 95A, HSMT8, POWER MOSFET |
Tillverkarens standardleveranstid | 18 veckor |
Kundreferens | |
Detaljerad beskrivning | N-kanal 40 V 40 A (Tc) 59W (Tc) Ytmontering 8-HSMT (3,2x3) |
Datablad | Datablad |
Kategori | Vgs(th) (Max) @ Id 2,5V vid 1mA |
Tillv. | Gateladdning (Qg) (Max) @ Vgs 25 nC @ 10 V |
Förpackning Remsa och spole (TR) Remsbit (CT) Digi-Reel® | Vgs (Max) ±20V |
Artikelstatus Aktiv | Ingångskapacitans (Ciss) (Max) @ Vds 1580 pF @ 20 V |
FET-typ | Effektförlust (max) 59W (Tc) |
Teknologi | Arbetstemperatur 150°C (TJ) |
Drain till source-spänning (Vdss) 40 V | Monteringstyp Ytmontering |
Ström - kontinuerlig drain (Id) @ 25°C | Leverantörens enhetsförpackning 8-HSMT (3,2x3) |
Drivspänning (max Rds On, min. Rds On) 4,5V, 10V | Inkapsling/låda |
Rds On (max) @ Id, Vgs 3,6mOhm vid 40A, 10V |