RH6G040BGTB1
DigiKeys produktnummer
846-RH6G040BGTB1TR-ND - Remsa och spole (TR)
846-RH6G040BGTB1CT-ND - Remsbit (CT)
846-RH6G040BGTB1DKR-ND - Digi-Reel®
Tillverkare
Tillverkarens produktnummer
RH6G040BGTB1
Beskrivning
NCH 40V 95A, HSMT8, POWER MOSFET
Tillverkarens standardleveranstid
18 veckor
Kundreferens
Detaljerad beskrivning
N-kanal 40 V 40 A (Tc) 59W (Tc) Ytmontering 8-HSMT (3,2x3)
Kategori
Vgs(th) (Max) @ Id
2,5V vid 1mA
Tillv.
Gateladdning (Qg) (Max) @ Vgs
25 nC @ 10 V
Förpackning
Remsa och spole (TR)
Remsbit (CT)
Digi-Reel®
Vgs (Max)
±20V
Artikelstatus
Aktiv
Ingångskapacitans (Ciss) (Max) @ Vds
1580 pF @ 20 V
FET-typ
Effektförlust (max)
59W (Tc)
Teknologi
Arbetstemperatur
150°C (TJ)
Drain till source-spänning (Vdss)
40 V
Monteringstyp
Ytmontering
Ström - kontinuerlig drain (Id) @ 25°C
Leverantörens enhetsförpackning
8-HSMT (3,2x3)
Drivspänning (max Rds On, min. Rds On)
4,5V, 10V
Inkapsling/låda
Rds On (max) @ Id, Vgs
3,6mOhm vid 40A, 10V