NP90N04VLK-E1-AY
DigiKeys produktnummer
559-NP90N04VLK-E1-AYTR-ND - Remsa och spole (TR)
Tillverkare
Tillverkarens produktnummer
NP90N04VLK-E1-AY
Beskrivning
MOSFET N-CH 40V 90A TO252
Tillverkarens standardleveranstid
12 veckor
Kundreferens
Detaljerad beskrivning
N-kanal 40 V 90 A (Tc) 1,2W (Ta), 147W (Tc) Ytmontering TO-252 (MP-3ZP)
Kategori
Gateladdning (Qg) (Max) @ Vgs
102 nC @ 10 V
Tillv.
Vgs (Max)
±20V
Förpackning
Remsa och spole (TR)
Ingångskapacitans (Ciss) (Max) @ Vds
5700 pF @ 25 V
Artikelstatus
Aktiv
Effektförlust (max)
1,2W (Ta), 147W (Tc)
FET-typ
Arbetstemperatur
175°C
Teknologi
Grad
Automotive
Drain till source-spänning (Vdss)
40 V
Godkännande
AEC-Q101
Ström - kontinuerlig drain (Id) @ 25°C
Monteringstyp
Ytmontering
Drivspänning (max Rds On, min. Rds On)
4,5V, 10V
Leverantörens enhetsförpackning
TO-252 (MP-3ZP)
Rds On (max) @ Id, Vgs
2,8mOhm vid 45A, 10V
Inkapsling/låda
Vgs(th) (Max) @ Id
2,5V vid 250µA