NP75P04YLG-E1-AY
DigiKeys produktnummer
559-NP75P04YLG-E1-AYTR-ND - Remsa och spole (TR)
559-NP75P04YLG-E1-AYCT-ND - Remsbit (CT)
559-NP75P04YLG-E1-AYDKR-ND - Digi-Reel®
Tillverkare
Tillverkarens produktnummer
NP75P04YLG-E1-AY
Beskrivning
MOSFET P-CH 40V 75A 8HSON
Tillverkarens standardleveranstid
12 veckor
Kundreferens
Detaljerad beskrivning
P-kanal 40 V 75 A (Tc) 1W (Ta), 138W (Tc) Ytmontering 8-HSON
Datablad
 Datablad
EDA-/CAD-modeller
NP75P04YLG-E1-AY Modeller
Kategori
Gateladdning (Qg) (Max) @ Vgs
140 nC @ 10 V
Tillv.
Vgs (Max)
±20V
Förpackning
Remsa och spole (TR)
Remsbit (CT)
Digi-Reel®
Ingångskapacitans (Ciss) (Max) @ Vds
4800 pF @ 25 V
Artikelstatus
Aktiv
Effektförlust (max)
1W (Ta), 138W (Tc)
FET-typ
Arbetstemperatur
175°C (TJ)
Teknologi
Grad
Automotive
Drain till source-spänning (Vdss)
40 V
Godkännande
AEC-Q101
Ström - kontinuerlig drain (Id) @ 25°C
Monteringstyp
Ytmontering
Drivspänning (max Rds On, min. Rds On)
5V, 10V
Leverantörens enhetsförpackning
8-HSON
Rds On (max) @ Id, Vgs
9,7mOhm vid 37,5A, 10V
Inkapsling/låda
Vgs(th) (Max) @ Id
2,5V vid 250µA