NP75N04YLG-E1-AY
DigiKeys produktnummer
559-NP75N04YLG-E1-AYTR-ND - Remsa och spole (TR)
559-NP75N04YLG-E1-AYCT-ND - Remsbit (CT)
559-NP75N04YLG-E1-AYDKR-ND - Digi-Reel®
Tillverkare
Tillverkarens produktnummer
NP75N04YLG-E1-AY
Beskrivning
ABU / MOSFET
Tillverkarens standardleveranstid
12 veckor
Kundreferens
Detaljerad beskrivning
N-kanal 40 V 75 A (Ta) 138W (Ta) Ytmontering 8-HSON (5x5,4)
Kategori
Gateladdning (Qg) (Max) @ Vgs
116 nC @ 10 V
Tillv.
Vgs (Max)
±20V
Förpackning
Remsa och spole (TR)
Remsbit (CT)
Digi-Reel®
Ingångskapacitans (Ciss) (Max) @ Vds
6450 pF @ 25 V
Artikelstatus
Aktiv
Effektförlust (max)
138W (Ta)
FET-typ
Arbetstemperatur
175°C
Teknologi
Grad
Automotive
Drain till source-spänning (Vdss)
40 V
Godkännande
AEC-Q101
Ström - kontinuerlig drain (Id) @ 25°C
Monteringstyp
Ytmontering
Drivspänning (max Rds On, min. Rds On)
4,5V, 10V
Leverantörens enhetsförpackning
8-HSON (5x5,4)
Rds On (max) @ Id, Vgs
4,8mOhm vid 38A, 10V
Inkapsling/låda
Vgs(th) (Max) @ Id
2,5V vid 250µA