EEE-FN1C100R
DigiKeys produktnummer
10-EEE-FN1C100RTR-ND - Remsa och spole (TR)
10-EEE-FN1C100RCT-ND - Remsbit (CT)
10-EEE-FN1C100RDKR-ND - Digi-Reel®
Tillverkare
Tillverkarens produktnummer
EEE-FN1C100R
Beskrivning
CAP ALUM 10UF 20% 16V SMD
Tillverkarens standardleveranstid
31 veckor
Kundreferens
Detaljerad beskrivning
10 µF 16 V Elektrolytkondensatorer aluminium Radial, kapsling - SMD 1,35Ohm vid 100kHz 2000tim vid 105°C
EDA-/CAD-modeller
EEE-FN1C100R Modeller
Kategori
Polarisering
Polär
Rippelström @ låg frekvens
58.5 mA @ 120 Hz
Artikelstatus
Aktiv
Rippelström @ hög frekvens
90 mA @ 100 kHz
Kapacitans
Storlek/dimension
0,157" diam. (4,00mm)
Tolerans
±20%
Höjd - monterad (max)
0,240" (6,10mm)
Spänning - märkt
16 V
Monteringsyta vid ytmontering
L 0,169" x B 0,169" (4,30 x 4,30mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
1,35Ohm vid 100kHz
Monteringstyp
Livslängd @ temp.
2000tim vid 105°C
Inkapsling/låda
Radial, kapsling - SMD
Arbetstemperatur
-55°C-105°C