FDN028N20
DigiKeys produktnummer
FDN028N20OSTR-ND - Remsa och spole (TR)
FDN028N20OSCT-ND - Remsbit (CT)
FDN028N20OSDKR-ND - Digi-Reel®
Tillverkare
Tillverkarens produktnummer
FDN028N20
Beskrivning
MOSFET N-CH 20V 6.1A SUPERSOT3
Tillverkarens standardleveranstid
10 veckor
Kundreferens
Detaljerad beskrivning
N-kanal 20 V 6,1 A (Tc) 1,5W (Tc) Ytmontering SOT-23-3
Datablad
 Datablad
EDA-/CAD-modeller
FDN028N20 Modeller
Kategori
Vgs(th) (Max) @ Id
1,5V vid 250µA
Tillv.
Gateladdning (Qg) (Max) @ Vgs
6 nC @ 4.5 V
Förpackning
Remsa och spole (TR)
Remsbit (CT)
Digi-Reel®
Vgs (Max)
±12V
Artikelstatus
Aktiv
Ingångskapacitans (Ciss) (Max) @ Vds
600 pF @ 10 V
FET-typ
Effektförlust (max)
1,5W (Tc)
Teknologi
Arbetstemperatur
-55°C-150°C (TJ)
Drain till source-spänning (Vdss)
20 V
Monteringstyp
Ytmontering
Ström - kontinuerlig drain (Id) @ 25°C
Leverantörens enhetsförpackning
SOT-23-3
Drivspänning (max Rds On, min. Rds On)
2,5V, 4,5V
Inkapsling/låda
Rds On (max) @ Id, Vgs
28mOhm vid 5,2A, 4,5V