FDB16AN08A0
DigiKeys produktnummer
FDB16AN08A0TR-ND - Remsa och spole (TR)
FDB16AN08A0CT-ND - Remsbit (CT)
FDB16AN08A0DKR-ND - Digi-Reel®
Tillverkare
Tillverkarens produktnummer
FDB16AN08A0
Beskrivning
MOSFET N-CH 75V 9A/58A D2PAK
Tillverkarens standardleveranstid
49 veckor
Kundreferens
Detaljerad beskrivning
N-kanal 75 V 9 A (Ta), 58 A (Tc) 135W (Tc) Ytmontering TO-263 (D2PAK)
Datablad
 Datablad
EDA-/CAD-modeller
FDB16AN08A0 Modeller
Kategori
Vgs(th) (Max) @ Id
4V vid 250µA
Tillv.
Gateladdning (Qg) (Max) @ Vgs
42 nC @ 10 V
Serie
Vgs (Max)
±20V
Förpackning
Remsa och spole (TR)
Remsbit (CT)
Digi-Reel®
Ingångskapacitans (Ciss) (Max) @ Vds
1857 pF @ 25 V
Artikelstatus
Aktiv
Effektförlust (max)
135W (Tc)
FET-typ
Arbetstemperatur
-55°C-175°C (TJ)
Teknologi
Monteringstyp
Ytmontering
Drain till source-spänning (Vdss)
75 V
Leverantörens enhetsförpackning
TO-263 (D2PAK)
Ström - kontinuerlig drain (Id) @ 25°C
Inkapsling/låda
Drivspänning (max Rds On, min. Rds On)
6V, 10V
Basproduktens nummer
Rds On (max) @ Id, Vgs
16mOhm vid 58A, 10V