BZX85C16
DigiKeys produktnummer
BZX85C16-ND
Tillverkare
Tillverkarens produktnummer
BZX85C16
Beskrivning
DIODE ZENER 16V 1W DO41
Tillverkarens standardleveranstid
12 veckor
Kundreferens
Detaljerad beskrivning
Dioder - zener 16 V 1 W ±6% Genomgående hål DO-41
Kategori
Ström - läckström @ Vr
500 nA @ 11 V
Tillv.
Spänning - fram (Vf) (max) @ If
1.2 V @ 200 mA
Förpackning
Bulk
Arbetstemperatur
-65°C-200°C
Artikelstatus
Aktiv
Tolerans
±6%
Leverantörens enhetsförpackning
DO-41
Effekt - max
1 W
Basproduktens nummer
Impedans (max) (Zzt)
15 Ohms