MCIMX7D3EVK10SD
DigiKeys produktnummer
568-15402-ND
Tillverkare
Tillverkarens produktnummer
MCIMX7D3EVK10SD
Beskrivning
IC MPU I.MX7D 1.0GHZ 488TFBGA
Tillverkarens standardleveranstid
34 veckor
Kundreferens
Detaljerad beskrivning
ARM® Cortex®-A7, ARM® Cortex®-M4 Mikroprocessorer IC i.MX7D 2 kärnor, 32-bit 1,0GHz 488-TFBGA (12x12)
Kategori
Display- & gränssnittsstyrenheter
Knappsats, LCD, MIPI
Ethernet
10/100/1000Mbit/s (2)
Serie
USB
USB 2.0 + PHY (1), USB 2.0 OTG + PHY (2)
Spänning - I/O
1,8V, 3,3V
Arbetstemperatur
-20°C-105°C (TJ)
Processorkärna
ARM® Cortex®-A7, ARM® Cortex®-M4
Säkerhetsfunktioner
A-HAB, ARM TZ, CAAM, CSU, SJC, SNVS
Antal kärnor/bussbredd
2 kärnor, 32-bit
Hastighet
1,0GHz