YB16SKW01-5D12-JB
DigiKeys produktnummer
360-2944-ND
Tillverkare
Tillverkarens produktnummer
YB16SKW01-5D12-JB
Beskrivning
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V
EDA-/CAD-modeller
YB16SKW01-5D12-JB Modeller
Kategori
Styrdonstyp
Kvadratt, knapp
Förpackning
Tråg
Belysningstyp, färg
LED, bärnstensgul
Belysningsspänning (nominell)
12VDC
Termineringstyp
Lödning, snabbkontakt - 0,110" (2,8mm)
Panelutskärningsdimensioner
Cirkulär - Diam. 16,00mm
Brytarfunktion
På-På
Arbetstemperatur
-25°C-50°C
Strömklassning (Ampere)
3A (AC/DC)
Mekanisk livslängd
200 000 cykler
Märkspänning - AC
125 V
Märkspänning - DC
30 V