YB16CKW01-12-EB har utgått och tillverkas inte längre.
Tillgängliga ersättningsprodukter:
Similar
NKK Switches
I lager: 7
Datablad
IP Rated Switches | Datasheet Preview
YB16CKW01-12-EB
DigiKeys produktnummer
YB16CKW01-12-EB-ND
Tillverkare
Tillverkarens produktnummer
YB16CKW01-12-EB
Beskrivning
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V
Kundreferens
Detaljerad beskrivning
Tryckknappsbrytare SPDT Standard, belyst Panelmontering, fram
EDA-/CAD-modeller
YB16CKW01-12-EB Modeller
Kategori
Styrdonstyp
Rund, knapp
Tillv.
Styrdonsmärke
Ingen märkning
Serie
Färg - styrdon/lock
Gul (vitt filter/diffusör)
Förpackning
Bulk
Belysningstyp, färg
Glödlampsbelysning, gul
Artikelstatus
Föråldrad
Belysningsspänning (nominell)
12VAC
Monteringstyp
Panelmontering, fram
Termineringstyp
Lödning, snabbkontakt - 0,110" (2,8mm)
Typ
Standard, belyst
Egenskaper
Taktil feedback
Krets
Panelutskärningsdimensioner
Cirkulär - Diam. 16,00mm
Brytarfunktion
På-På
Arbetstemperatur
-25°C-50°C
Strömklassning (Ampere)
3A (AC/DC)
Mekanisk livslängd
200 000 cykler
Märkspänning - AC
125 V
Elektrisk livslängd
100 000 cykler
Märkspänning - DC
30 V