PSMN8R5-40HSX
DigiKeys produktnummer
1727-PSMN8R5-40HSXTR-ND - Remsa och spole (TR)
1727-PSMN8R5-40HSXCT-ND - Remsbit (CT)
1727-PSMN8R5-40HSXDKR-ND - Digi-Reel®
Tillverkare
Tillverkarens produktnummer
PSMN8R5-40HSX
Beskrivning
MOSFET 2N-CH 40V 30A LFPAK56D
Detaljerad beskrivning
MOSFETs - matriser 40V 30 A (Ta) 53W (Ta) Ytmontering LFPAK56D
Kategori
Vgs(th) (Max) @ Id
4V vid 1mA
Tillverkare
Nexperia USA Inc.
Gateladdning (Qg) (Max) @ Vgs
21,8nC vid 10V
Ingångskapacitans (Ciss) (Max) @ Vds
1439pF vid 25V
Artikelstatus
Aktiv
Effekt - max
53W (Ta)
Teknologi
MOSFET (Metalloxid)
Arbetstemperatur
-55°C-175°C (TJ)
Konfiguration
2 N-kanal (dubbel)
Drain till source-spänning (Vdss)
40V
Inkapsling/låda
SOT-1205, 8-LFPAK56
Ström - kontinuerlig drain (Id) @ 25°C
30 A (Ta)
Leverantörens enhetsförpackning
LFPAK56D
Rds On (max) @ Id, Vgs
8,5mOhm vid 15A, 10V