PSMN5R6-60YLX
DigiKeys produktnummer
1727-2596-2-ND - Remsa och spole (TR)
1727-2596-1-ND - Remsbit (CT)
1727-2596-6-ND - Digi-Reel®
Tillverkare
Tillverkarens produktnummer
PSMN5R6-60YLX
Beskrivning
MOSFET N-CH 60V 100A LFPAK56
Tillverkarens standardleveranstid
16 veckor
Kundreferens
Detaljerad beskrivning
N-kanal 60 V 100 A (Tc) 167W (Tc) Ytmontering LFPAK56, Power-SO8
Kategori
Vgs(th) (Max) @ Id
2,1V vid 1mA
Tillv.
Gateladdning (Qg) (Max) @ Vgs
66.8 nC @ 10 V
Vgs (Max)
±20V
Artikelstatus
Aktiv
Ingångskapacitans (Ciss) (Max) @ Vds
5026 pF @ 25 V
FET-typ
Effektförlust (max)
167W (Tc)
Teknologi
Arbetstemperatur
-55°C-175°C (TJ)
Drain till source-spänning (Vdss)
60 V
Monteringstyp
Ytmontering
Ström - kontinuerlig drain (Id) @ 25°C
Drivspänning (max Rds On, min. Rds On)
5V, 10V
Inkapsling/låda
Rds On (max) @ Id, Vgs
5,6mOhm vid 25A, 10V