PSMN014-40HLDX
DigiKeys produktnummer
1727-PSMN014-40HLDXTR-ND - Remsa och spole (TR)
1727-PSMN014-40HLDXCT-ND - Remsbit (CT)
1727-PSMN014-40HLDXDKR-ND - Digi-Reel®
Tillverkare
Tillverkarens produktnummer
PSMN014-40HLDX
Beskrivning
MOSFET 2N-CH 40V 42A LFPAK56D
Tillverkarens standardleveranstid
16 veckor
Kundreferens
Detaljerad beskrivning
MOSFETs - matriser 40V 42 A (Ta) 46W (Ta) Ytmontering LFPAK56D
Kategori
Vgs(th) (Max) @ Id
2,2V vid 1mA
Tillverkare
Nexperia USA Inc.
Gateladdning (Qg) (Max) @ Vgs
19,4nC vid 10V
Förpackning
Remsa och spole (TR)
Remsbit (CT)
Digi-Reel®
Ingångskapacitans (Ciss) (Max) @ Vds
1160pF vid 25V
Artikelstatus
Aktiv
Effekt - max
46W (Ta)
Teknologi
MOSFET (Metalloxid)
Arbetstemperatur
-55°C-175°C (TJ)
Konfiguration
2 N-kanal (dubbel)
Monteringstyp
Ytmontering
FET-funktion
Logiknivågrind
Inkapsling/låda
SOT-1205, 8-LFPAK56
Drain till source-spänning (Vdss)
40V
Leverantörens enhetsförpackning
LFPAK56D
Ström - kontinuerlig drain (Id) @ 25°C
42 A (Ta)
Basproduktens nummer
Rds On (max) @ Id, Vgs
13,6mOhm vid 10A, 10V