PMPB20XPEZ
DigiKeys produktnummer
1727-PMPB20XPEZTR-ND - Remsa och spole (TR)
1727-PMPB20XPEZCT-ND - Remsbit (CT)
1727-PMPB20XPEZDKR-ND - Digi-Reel®
Tillverkare
Tillverkarens produktnummer
PMPB20XPEZ
Beskrivning
MOSFET P-CH 20V 7.2A DFN2020MD-6
Kundreferens
Detaljerad beskrivning
P-kanal 20 V 7,2 A (Ta) 1,7W (Ta) Ytmontering DFN2020MD-6
Datablad
 Datablad
EDA-/CAD-modeller
PMPB20XPEZ Modeller
Kategori
Vgs(th) (Max) @ Id
900mV vid 250µA
Tillv.
Gateladdning (Qg) (Max) @ Vgs
45 nC @ 4.5 V
Serie
Vgs (Max)
±12V
Ingångskapacitans (Ciss) (Max) @ Vds
2945 pF @ 10 V
Effektförlust (max)
1,7W (Ta)
FET-typ
Arbetstemperatur
-55°C-150°C (TJ)
Drain till source-spänning (Vdss)
20 V
Leverantörens enhetsförpackning
DFN2020MD-6
Ström - kontinuerlig drain (Id) @ 25°C
Inkapsling/låda
Drivspänning (max Rds On, min. Rds On)
1,8V, 4,5V
Basproduktens nummer
Rds On (max) @ Id, Vgs
23,5mOhm vid 7,2A, 4,5V