PMPB20XPE,115
DigiKeys produktnummer
1727-1368-2-ND - Remsa och spole (TR)
1727-1368-1-ND - Remsbit (CT)
1727-1368-6-ND - Digi-Reel®
Tillverkare
Tillverkarens produktnummer
PMPB20XPE,115
Beskrivning
MOSFET P-CH 20V 7.2A DFN2020MD-6
Kundreferens
Detaljerad beskrivning
P-kanal 20 V 7,2 A (Ta) 1,7W (Ta), 12,5W (Tc) Ytmontering DFN2020MD-6
Kategori
Vgs(th) (Max) @ Id
900mV vid 250µA
Tillv.
Gateladdning (Qg) (Max) @ Vgs
45 nC @ 4.5 V
Vgs (Max)
±12V
Ingångskapacitans (Ciss) (Max) @ Vds
2945 pF @ 10 V
FET-typ
Effektförlust (max)
1,7W (Ta), 12,5W (Tc)
Teknologi
Arbetstemperatur
-55°C-150°C (TJ)
Drain till source-spänning (Vdss)
20 V
Monteringstyp
Ytmontering
Ström - kontinuerlig drain (Id) @ 25°C
Leverantörens enhetsförpackning
DFN2020MD-6
Drivspänning (max Rds On, min. Rds On)
1,8V, 4,5V
Inkapsling/låda
Rds On (max) @ Id, Vgs
23,5mOhm vid 7,2A, 4,5V