G3R30MT12K
DigiKeys produktnummer
1913-G3R30MT12K-ND
Tillverkare
Tillverkarens produktnummer
G3R30MT12K
Beskrivning
SIC MOSFET N-CH 90A TO247-4
Tillverkarens standardleveranstid
20 veckor
Kundreferens
Detaljerad beskrivning
N-kanal 1200 V 90 A (Tc) 400W (Tc) Genomgående hål TO-247-4
Kategori
Vgs(th) (Max) @ Id
2,69V vid 12mA
Tillv.
Gateladdning (Qg) (Max) @ Vgs
155 nC @ 15 V
Serie
Vgs (Max)
±15V
Förpackning
Rör
Ingångskapacitans (Ciss) (Max) @ Vds
3901 pF @ 800 V
Artikelstatus
Aktiv
Effektförlust (max)
400W (Tc)
FET-typ
Arbetstemperatur
-55°C-175°C (TJ)
Teknologi
Monteringstyp
Genomgående hål
Drain till source-spänning (Vdss)
1200 V
Leverantörens enhetsförpackning
TO-247-4
Ström - kontinuerlig drain (Id) @ 25°C
Inkapsling/låda
Drivspänning (max Rds On, min. Rds On)
15V
Basproduktens nummer
Rds On (max) @ Id, Vgs
36mOhm vid 50A, 15V