PIC16F886-I/SS
DigiKeys produktnummer
PIC16F886-I/SS-ND
Tillverkare
Tillverkarens produktnummer
PIC16F886-I/SS
Beskrivning
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 28SSOP
Tillverkarens standardleveranstid
4 veckor
Kundreferens
Detaljerad beskrivning
PIC PIC® 16F Mikrokontroller IC 8-bitars 20MHz 14KB (8K x 14) FLASH 28-SSOP
EDA-/CAD-modeller
PIC16F886-I/SS Modeller
Produktattribut
Hitta liknande produkter
Serie
EEPROM-storlek
256 x 8
Förpackning
Rör
RAM-storlek
368 x 8
Spänning - drift (Vcc/Vdd)
2V-5,5V
Programmerbar av DigiKey
Verifierad
Dataomvandlare
A/D 11x10b
Oscillatortyp
Intern
Arbetstemperatur
-40°C-85°C (TA)
Hastighet
20MHz
Monteringstyp
Ytmontering
Anslutningar
I2C, SPI, UART/USART
Leverantörens enhetsförpackning
28-SSOP
Kringkretsar
Detektering/återställning av strömavbrott, POR, PWM, WDT
Inkapsling/låda
28-SSOP (Bredd 0,209", 5,30mm)