PIC16F872-I/SP
DigiKeys produktnummer
PIC16F872-I/SP-ND
Tillverkare
Tillverkarens produktnummer
PIC16F872-I/SP
Beskrivning
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 28SPDIP
Tillverkarens standardleveranstid
6 veckor
Kundreferens
Detaljerad beskrivning
PIC PIC® 16F Mikrokontroller IC 8-bitars 20MHz 3,5KB (2K x 14) FLASH 28-SPDIP
EDA-/CAD-modeller
PIC16F872-I/SP Modeller
Produktattribut
Hitta liknande produkter
Serie
EEPROM-storlek
64 x 8
Förpackning
Rör
RAM-storlek
128 x 8
Spänning - drift (Vcc/Vdd)
4V-5,5V
Programmerbar av DigiKey
Verifierad
Dataomvandlare
A/D 5x10b
Oscillatortyp
Extern
Arbetstemperatur
-40°C-85°C (TA)
Hastighet
20MHz
Monteringstyp
Genomgående hål
Anslutningar
I2C, SPI
Leverantörens enhetsförpackning
28-SPDIP
Kringkretsar
Detektering/återställning av strömavbrott, POR, PWM, WDT
Inkapsling/låda
28-DIP (0,300", 7,62mm)