PIC16F1936T-I/SS
DigiKeys produktnummer
PIC16F1936T-I/SSTR-ND - Remsa och spole (TR)
PIC16F1936T-I/SSCT-ND - Remsbit (CT)
PIC16F1936T-I/SSDKR-ND - Digi-Reel®
Tillverkare
Tillverkarens produktnummer
PIC16F1936T-I/SS
Beskrivning
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 28SSOP
Tillverkarens standardleveranstid
4 veckor
Kundreferens
Detaljerad beskrivning
PIC PIC® XLP™ 16F Mikrokontroller IC 8-bitars 32MHz 14KB (8K x 14) FLASH 28-SSOP
Datablad
 Datablad
EDA-/CAD-modeller
PIC16F1936T-I/SS Modeller
Produktattribut
Hitta liknande produkter
Kategori
Programminnesstorlek
Tillv.
Programminnestyp
FLASH
Serie
EEPROM-storlek
256 x 8
Förpackning
Remsa och spole (TR)
Remsbit (CT)
Digi-Reel®
RAM-storlek
512 x 8
Artikelstatus
Aktiv
Spänning - drift (Vcc/Vdd)
1,8V-5,5V
Programmerbar av DigiKey
Verifierad
Dataomvandlare
A/D 11x10b
Processorkärna
PIC
Oscillatortyp
Intern
Kärnstorlek
8-bitars
Arbetstemperatur
-40°C-85°C (TA)
Hastighet
32MHz
Monteringstyp
Ytmontering
Anslutningar
I2C, LINbus, SPI, UART/USART
Leverantörens enhetsförpackning
28-SSOP
Kringkretsar
Detektering/återställning av strömavbrott, LCD, POR, PWM, WDT
Inkapsling/låda
28-SSOP (Bredd 0,209", 5,30mm)