MSC040SMA120J
DigiKeys produktnummer
691-MSC040SMA120J-ND
Tillverkare
Tillverkarens produktnummer
MSC040SMA120J
Beskrivning
SICFET N-CH 1200V 53A SOT227
Tillverkarens standardleveranstid
4 veckor
Kundreferens
Detaljerad beskrivning
N-kanal 1200 V 53 A (Tc) 208W (Tc) Chassimontering SOT-227 (ISOTOP®)
Kategori
Vgs(th) (Max) @ Id
2,8V vid 1mA
Tillv.
Gateladdning (Qg) (Max) @ Vgs
137 nC @ 20 V
Serie
Vgs (Max)
+25V, -10V
Ingångskapacitans (Ciss) (Max) @ Vds
1990 pF @ 1000 V
Artikelstatus
Aktiv
Effektförlust (max)
208W (Tc)
FET-typ
Arbetstemperatur
-55°C-175°C (TJ)
Teknologi
Monteringstyp
Chassimontering
Drain till source-spänning (Vdss)
1200 V
Leverantörens enhetsförpackning
SOT-227 (ISOTOP®)
Ström - kontinuerlig drain (Id) @ 25°C
Inkapsling/låda
Drivspänning (max Rds On, min. Rds On)
20V
Basproduktens nummer
Rds On (max) @ Id, Vgs
50mOhm vid 40A, 20V