MIC5207-2.5YM5-TR
DigiKeys produktnummer
576-1266-2-ND - Remsa och spole (TR)
576-1266-1-ND - Remsbit (CT)
576-1266-6-ND - Digi-Reel®
Tillverkare
Tillverkarens produktnummer
MIC5207-2.5YM5-TR
Beskrivning
IC REG LINEAR 2.5V 180MA SOT23-5
Tillverkarens standardleveranstid
22 veckor
Kundreferens
Detaljerad beskrivning
PMIC - spänningsregulatorer - linjära Positiv Fast 1 Utgång 180mA SOT-23-5
Datablad
 Datablad
EDA-/CAD-modeller
MIC5207-2.5YM5-TR Modeller
Kategori
Ström - utgång
Tillv.
Vilström - (Iq)
170 µA
Förpackning
Remsa och spole (TR)
Remsbit (CT)
Digi-Reel®
Ström - drift (max)
3 µA
Artikelstatus
Aktiv
Styrfunktioner
Aktivera
Utgångskonfiguration
Skyddsfunktioner
Överström, övertemperatur, omvänd polaritet
Utgångstyp
Arbetstemperatur
-40°C-125°C
Antal regulatorer
1
Monteringstyp
Ytmontering
Spänning - ingång (max)
16V
Inkapsling/låda
SC-74A, SOT-753
Spänning - utspänning (min/fast)
2,5V
Leverantörens enhetsförpackning
SOT-23-5
Spänning - spänningsfall (max)
0,4V vid 150mA