MCP4011-502E/SN
DigiKeys produktnummer
MCP4011-502E/SN-ND
Tillverkare
Tillverkarens produktnummer
MCP4011-502E/SN
Beskrivning
IC DIG POT 5K 8-SOIC
Tillverkarens standardleveranstid
6 veckor
Kundreferens
Detaljerad beskrivning
Digitala potentiometrar 5k Ohm 1 kretsar 64 uttag Upp/ner (U/D, CS) Gränssnitt 8-SOIC
Datablad
 Datablad
EDA-/CAD-modeller
MCP4011-502E/SN Modeller
Kategori
Minnestyp
Flyktigt
Tillverkare
Microchip Technology
Spänning - källa
1,8V-5,5V
Förpackning
Rör
Tolerans
±20%
Artikelstatus
Aktiv
Temperaturkoefficient (typ)
150ppm/°C
Programmerbar av DigiKey
Inte verifierat
Monteringstyp
Ytmontering
Avsmalning
Linjär
Leverantörens enhetsförpackning
8-SOIC
Konfiguration
Potentiometer
Inkapsling/låda
8-SOIC (Bredd 0,154", 3,90mm)
Antal kretsar
1
Arbetstemperatur
-40°C-125°C