ATTINY13-20PU
DigiKeys produktnummer
ATTINY13-20PU-ND
Tillverkare
Tillverkarens produktnummer
ATTINY13-20PU
Beskrivning
IC MCU 8BIT 1KB FLASH 8DIP
Tillverkarens standardleveranstid
8 veckor
Kundreferens
Detaljerad beskrivning
AVR AVR® ATtiny Mikrokontroller IC 8-bitars 20MHz 1KB (512 x 16) FLASH 8-PDIP
Datablad
 Datablad
EDA-/CAD-modeller
ATTINY13-20PU Modeller
Kategori
Programminnestyp
FLASH
Tillv.
EEPROM-storlek
64 x 8
Serie
RAM-storlek
64 x 8
Förpackning
Rör
Spänning - drift (Vcc/Vdd)
2,7V-5,5V
Artikelstatus
Aktiv
Dataomvandlare
A/D 4x10b
Programmerbar av DigiKey
Verifierad
Oscillatortyp
Intern
Processorkärna
AVR
Arbetstemperatur
-40°C-85°C (TA)
Kärnstorlek
8-bitars
Monteringstyp
Genomgående hål
Hastighet
20MHz
Leverantörens enhetsförpackning
8-PDIP
Kringkretsar
Detektering/återställning av strömavbrott, POR, PWM, WDT
Inkapsling/låda
8-DIP (0,300", 7,62mm)