ATMEGA8-16PU
DigiKeys produktnummer
ATMEGA8-16PU-ND
Tillverkare
Tillverkarens produktnummer
ATMEGA8-16PU
Beskrivning
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 28DIP
Tillverkarens standardleveranstid
16 veckor
Kundreferens
Detaljerad beskrivning
AVR AVR® ATmega Mikrokontroller IC 8-bitars 16MHz 8KB (4K x 16) FLASH 28-PDIP
EDA-/CAD-modeller
ATMEGA8-16PU Modeller
Produktattribut
Hitta liknande produkter
Kategori
Programminnesstorlek
Tillv.
Programminnestyp
FLASH
Serie
EEPROM-storlek
512 x 8
Förpackning
Rör
RAM-storlek
1K x 8
Artikelstatus
Aktiv
Spänning - drift (Vcc/Vdd)
4,5V-5,5V
Programmerbar av DigiKey
Verifierad
Dataomvandlare
A/D 6x10b
Processorkärna
AVR
Oscillatortyp
Intern
Kärnstorlek
8-bitars
Arbetstemperatur
-40°C-85°C (TA)
Hastighet
16MHz
Monteringstyp
Genomgående hål
Anslutningar
I2C, SPI, UART/USART
Leverantörens enhetsförpackning
28-PDIP
Kringkretsar
Detektering/återställning av strömavbrott, POR, PWM, WDT
Inkapsling/låda
28-DIP (0,300", 7,62mm)