FA5S040HP1 har utgått och tillverkas inte längre.
Tillgängliga ersättningsprodukter:
Similar
GCT
I lager: 360
Datablad
Similar
Hirose Electric Co Ltd
I lager: 18 688
Datablad
Hirose Electric Co Ltd
I lager: 12 468
40 positioner FPC kontakter Kontakter, undre 0,020" (0,50mm) Ytmontering, högervinklad
FA5S040HP1
FA5S040HP1
FA5S040HP1
DigiKeys produktnummer
670-1706-ND
Tillverkare
Tillverkarens produktnummer
FA5S040HP1
Beskrivning
CONN FPC BOTTOM 40POS 0.5MM R/A
Kundreferens
Detaljerad beskrivning
Kategori
Kabeländtyp
Konisk
Tillverkare
JAE Electronics
Kontaktmaterial
Kopparlegering
Serie
Kontaktytbehandling
Guld
Förpackning
Band (byggindustri)
Höljesmaterial
Vätskekristallpolymer (LCP) (glasfylld)
Artikelstatus
Föråldrad
Styrdonsmaterial
Polyamid (PA), nylon (glasfylld)
Typ böjlig flat, flat flex
FPC
Egenskaper
Mjuklodsretention, noll infogningskraft (ZIF)
Monteringstyp
Ytmontering, högervinklad
Spänningsvärde
50V
Kontaktdons-/kontakttyp
Kontakter, undre
Arbetstemperatur
-40°C-85°C
Antal positioner
40
Brandklassning av material
UL94 V-0
Stigning
0,020" (0,50mm)
Strömklassning (Ampere)
0,8A per kontakt
Terminering
Lödmetall
Höljesfärg
Svart
FFC, FCB-tjocklek
0,30mm
Styrdonsfärg
White
Höjd över kort
0,057" (1,45mm)