IPG20N04S4L18AATMA1
DigiKeys produktnummer
448-IPG20N04S4L18AATMA1TR-ND - Remsa och spole (TR)
448-IPG20N04S4L18AATMA1CT-ND - Remsbit (CT)
448-IPG20N04S4L18AATMA1DKR-ND - Digi-Reel®
Tillverkare
Tillverkarens produktnummer
IPG20N04S4L18AATMA1
Beskrivning
MOSFET 2N-CH 40V 20A 8TDSON
Tillverkarens standardleveranstid
35 veckor
Kundreferens
Detaljerad beskrivning
MOSFETs - matriser 40V 20 A (Tc) 26W (Tc) Ytmontering, vätbar sida PG-TDSON-8-10
Datablad
 Datablad
EDA-/CAD-modeller
IPG20N04S4L18AATMA1 Modeller
Kategori
Gateladdning (Qg) (Max) @ Vgs
15nC vid 10V
Tillverkare
Infineon Technologies
Ingångskapacitans (Ciss) (Max) @ Vds
1071pF vid 25V
Serie
Effekt - max
26W (Tc)
Förpackning
Remsa och spole (TR)
Remsbit (CT)
Digi-Reel®
Arbetstemperatur
-55°C-175°C (TJ)
Artikelstatus
Aktiv
Grad
Automotive
Teknologi
MOSFET (Metalloxid)
Godkännande
AEC-Q101
Konfiguration
2 N-kanal (dubbel)
Monteringstyp
Ytmontering, vätbar sida
Drain till source-spänning (Vdss)
40V
Inkapsling/låda
8-PowerVDFN
Ström - kontinuerlig drain (Id) @ 25°C
20 A (Tc)
Leverantörens enhetsförpackning
PG-TDSON-8-10
Rds On (max) @ Id, Vgs
18mOhm vid 17A, 10V
Basproduktens nummer
Vgs(th) (Max) @ Id
2,2V vid 8µA