FH67-40S-0.5SV
DigiKeys produktnummer
26-FH67-40S-0.5SVTR-ND - Remsa och spole (TR)
26-FH67-40S-0.5SVCT-ND - Remsbit (CT)
26-FH67-40S-0.5SVDKR-ND - Digi-Reel®
Tillverkare
Tillverkarens produktnummer
FH67-40S-0.5SV
Beskrivning
CONN FFC VERT 40POS 0.5MM SMD
Tillverkarens standardleveranstid
12 veckor
Kundreferens
Detaljerad beskrivning
40 positioner FFC, FPC kontakter Kontakter, vertikala - 1-sidiga 0,020" (0,50mm) Ytmontering
Datablad
 Datablad
EDA-/CAD-modeller
FH67-40S-0.5SV Modeller
Produktattribut
Hitta liknande produkter
Kategori
Kontaktmaterial
Kopparlegering
Tillverkare
Hirose Electric Co Ltd
Kontaktytbehandling
Guld
Serie
Höljesmaterial
Vätskekristallpolymer (LCP)
Förpackning
Remsa och spole (TR)
Remsbit (CT)
Digi-Reel®
Styrdonsmaterial
Vätskekristallpolymer (LCP)
Artikelstatus
Aktiv
Egenskaper
Mjuklodsretention
Typ böjlig flat, flat flex
FFC, FPC
Spänningsvärde
50V
Monteringstyp
Ytmontering
Arbetstemperatur
-55°C-125°C
Kontaktdons-/kontakttyp
Kontakter, vertikala - 1-sidiga
Brandklassning av material
UL94 V-0
Antal positioner
40
Strömklassning (Ampere)
0,5A
Stigning
0,020" (0,50mm)
Kontaktyta, tjocklek
3,94µin (1,00µm)
Terminering
Lödmetall
Höljesfärg
Grå
FFC, FCB-tjocklek
0,33mm
Styrdonsfärg
Svart
Höjd över kort
0,205" (5,20mm)