FH58S-41S-0.2SHW(99) | |
|---|---|
Tillverkare | |
Tillverkarens produktnummer | FH58S-41S-0.2SHW(99) |
Beskrivning | RECEPTACLE, 0.2 MM PITCH, 41 POS |
Tillverkarens standardleveranstid | 12 veckor |
Kundreferens | |
Detaljerad beskrivning | 41 positioner FFC, FPC kontakter Kontakter, övre och undre 0,008" (0,20mm) Ytmontering, högervinklad |
Datablad | Datablad |
EDA-/CAD-modeller | FH58S-41S-0.2SHW(99) Modeller |
Kategori | Kabeländtyp Slitsad (konisk) |
Tillverkare Hirose Electric Co Ltd | Kontaktmaterial Fosforbrons |
Serie | Kontaktytbehandling Guld |
Artikelstatus Aktiv | Styrdonsmaterial Polyamid (PA), nylon |
Typ böjlig flat, flat flex FFC, FPC | Egenskaper Mjuklodsretention |
Monteringstyp Ytmontering, högervinklad | Spänningsvärde 30V |
Kontaktdons-/kontakttyp Kontakter, övre och undre | Arbetstemperatur -55°C-85°C |
Antal positioner 41 | Brandklassning av material UL94 V-0 |
Stigning 0,008" (0,20mm) | Strömklassning (Ampere) 0,2A |
Terminering Lödmetall | Kontaktyta, tjocklek 1,25µin (0,03µm) |
FFC, FCB-tjocklek 0,20mm | Höljesfärg Beige |
Höjd över kort 0,035" (0,88mm) | Styrdonsfärg Svart |