FH55M-10S-0.4SH
DigiKeys produktnummer
26-FH55M-10S-0.4SHTR-ND - Remsa och spole (TR)
26-FH55M-10S-0.4SHCT-ND - Remsbit (CT)
26-FH55M-10S-0.4SHDKR-ND - Digi-Reel®
Tillverkare
Tillverkarens produktnummer
FH55M-10S-0.4SH
Beskrivning
CONN FFC FPC 0.4MM SMD
Detaljerad beskrivning
10 positioner FPC kontakter Kontakter, undre 0,016" (0,40mm) Ytmontering, högervinklad
EDA-/CAD-modeller
FH55M-10S-0.4SH Modeller
Produktattribut
Hitta liknande produkter
Höljesmaterial
Vätskekristallpolymer (LCP)
Förpackning
Remsa och spole (TR)
Remsbit (CT)
Digi-Reel®
Styrdonsmaterial
Vätskekristallpolymer (LCP)
Artikelstatus
Aktiv
Egenskaper
Mjuklodsretention, noll infogningskraft (ZIF)
Typ böjlig flat, flat flex
FPC
Spänningsvärde
40V
Arbetstemperatur
-55°C-85°C
Kontaktdons-/kontakttyp
Kontakter, undre
Antal positioner
10
Strömklassning (Ampere)
0,4A
Stigning
0,016" (0,40mm)
Höljesfärg
Grå
FFC, FCB-tjocklek
0,30mm
Höjd över kort
0,059" (1,50mm)