FH55-40S-0.5SH
FH55-40S-0.5SH
DigiKeys produktnummer
26-FH55-40S-0.5SHTR-ND - Remsa och spole (TR)
26-FH55-40S-0.5SHCT-ND - Remsbit (CT)
26-FH55-40S-0.5SHDKR-ND - Digi-Reel®
Tillverkare
Tillverkarens produktnummer
FH55-40S-0.5SH
Beskrivning
CONN FFC FPC 0.5MM SMD
Detaljerad beskrivning
40 positioner FPC kontakter Kontakter, undre 0,020" (0,50mm) Ytmontering
EDA-/CAD-modeller
FH55-40S-0.5SH Modeller
Kategori
Låsfunktion
Viklås
Kabeländtyp
Flatstift
Remsa och spole (TR)
Remsbit (CT)
Digi-Reel®
Höljesmaterial
Vätskekristallpolymer (LCP)
Typ böjlig flat, flat flex
FPC
Egenskaper
Mjuklodsretention, noll infogningskraft (ZIF)
Monteringstyp
Ytmontering
Spänningsvärde
50V
Kontaktdons-/kontakttyp
Kontakter, undre
Arbetstemperatur
-55°C-85°C
Antal positioner
40
Stigning
0,020" (0,50mm)
Strömklassning (Ampere)
0,5A
Terminering
Crimp
Hopkopplingscykler
20
FFC, FCB-tjocklek
0,30mm
Basproduktens nummer
Höjd över kort
0,059" (1,50mm)