FH53-41S-0.2SHW(99)
DigiKeys produktnummer
H125307TR-ND - Remsa och spole (TR)
Tillverkare
Tillverkarens produktnummer
FH53-41S-0.2SHW(99)
Beskrivning
CONN FPC TOP 41POS 0.2MM R/A
Kundreferens
Detaljerad beskrivning
41 positioner FPC kontakter Kontakter, övre 0,008" (0,20mm) Ytmontering, högervinklad
EDA-/CAD-modeller
FH53-41S-0.2SHW(99) Modeller
Kategori
Kabeländtyp
Slitsad
Höljesmaterial
Vätskekristallpolymer (LCP) (halogenfri)
Artikelstatus
Föråldrad
Styrdonsmaterial
Polyamid (PA), nylon, halogenfri
Typ böjlig flat, flat flex
FPC
Arbetstemperatur
-55°C-85°C
Brandklassning av material
UL94 V-0, UL94 HB
Kontaktdons-/kontakttyp
Kontakter, övre
Strömklassning (Ampere)
0,2A
Antal positioner
41
Stigning
0,008" (0,20mm)
Höljesfärg
Beige
FFC, FCB-tjocklek
0,12mm
Hopkopplingscykler
10
Höjd över kort
0,026" (0,65mm)