FH52-6S-0.5SH
DigiKeys produktnummer
26-FH52-6S-0.5SHTR-ND - Remsa och spole (TR)
26-FH52-6S-0.5SHCT-ND - Remsbit (CT)
26-FH52-6S-0.5SHDKR-ND - Digi-Reel®
Tillverkare
Tillverkarens produktnummer
FH52-6S-0.5SH
Beskrivning
CONN FFC BOTTOM 6POS 0.5MM R/A
Tillverkarens standardleveranstid
12 veckor
Kundreferens
Detaljerad beskrivning
6 positioner FFC, FPC kontakter Kontakter, undre 0,020" (0,50mm) Ytmontering, högervinklad
Datablad
 Datablad
EDA-/CAD-modeller
FH52-6S-0.5SH Modeller
Kategori
Kabeländtyp
Flatstift
Tillverkare
Hirose Electric Co Ltd
Kontaktmaterial
Fosforbrons
Serie
Kontaktytbehandling
Guld
Förpackning
Remsa och spole (TR)
Remsbit (CT)
Digi-Reel®
Höljesmaterial
Vätskekristallpolymer (LCP) (halogenfri)
Artikelstatus
Aktiv
Styrdonsmaterial
Typ böjlig flat, flat flex
FFC, FPC
Arbetstemperatur
-40°C-105°C
Monteringstyp
Ytmontering, högervinklad
Brandklassning av material
UL94 V-0
Kontaktdons-/kontakttyp
Kontakter, undre
Strömklassning (Ampere)
0,5A
Antal positioner
6
Kontaktyta, tjocklek
1,25µin (0,03µm)
Stigning
0,020" (0,50mm)
Höljesfärg
Grå
Terminering
Lödmetall
Styrdonsfärg
Svart
FFC, FCB-tjocklek
0,30mm
Hopkopplingscykler
20
Höjd över kort
0,079" (2,00mm)