FH42-39S-0.3SHW(10)
DigiKeys produktnummer
26-FH42-39S-0.3SHW(10)TR-ND - Remsa och spole (TR)
26-FH42-39S-0.3SHW(10)CT-ND - Remsbit (CT)
Tillverkare
Tillverkarens produktnummer
FH42-39S-0.3SHW(10)
Beskrivning
CONN FPC TOP 39POS 0.3MM R/A
Kundreferens
Detaljerad beskrivning
39 positioner FPC kontakter Kontakter, övre 0,012" (0,30mm) Ytmontering, högervinklad
EDA-/CAD-modeller
FH42-39S-0.3SHW(10) Modeller
Produktattribut
Hitta liknande produkter
Kategori
Kontaktmaterial
Fosforbrons
Tillverkare
Hirose Electric Co Ltd
Kontaktytbehandling
Guld
Serie
Höljesmaterial
Vätskekristallpolymer (LCP) (halogenfri)
Förpackning
Remsa och spole (TR)
Remsbit (CT)
Styrdonsmaterial
Polyamid (PA), nylon
Artikelstatus
Föråldrad
Egenskaper
Noll infogningskraft (ZIF)
Typ böjlig flat, flat flex
FPC
Spänningsvärde
30V
Monteringstyp
Ytmontering, högervinklad
Arbetstemperatur
-55°C-85°C
Kontaktdons-/kontakttyp
Kontakter, övre
Brandklassning av material
UL94 V-0, UL94 HB
Antal positioner
39
Strömklassning (Ampere)
0,2A
Stigning
0,012" (0,30mm)
Kontaktyta, tjocklek
1,25µin (0,03µm)
Terminering
Lödmetall
Höljesfärg
Beige
FFC, FCB-tjocklek
0,12mm
Styrdonsfärg
Svart
Höjd över kort
0,026" (0,65mm)