FH40-50S-0.5SV
DigiKeys produktnummer
HFW50TR-ND - Remsa och spole (TR)
HFW50CT-ND - Remsbit (CT)
HFW50DKR-ND - Digi-Reel®
Tillverkare
Tillverkarens produktnummer
FH40-50S-0.5SV
Beskrivning
CONN FPC VERT 50POS 0.5MM SMD
Tillverkarens standardleveranstid
12 veckor
Kundreferens
Detaljerad beskrivning
50 positioner FPC kontakter Kontakter, vertikala - 1-sidiga 0,020" (0,50mm) Ytmontering
Datablad
 Datablad
EDA-/CAD-modeller
FH40-50S-0.5SV Modeller
Kategori
Kabeländtyp
Flatstift
Tillverkare
Hirose Electric Co Ltd
Kontaktmaterial
Fosforbrons
Serie
Kontaktytbehandling
Guld
Förpackning
Remsa och spole (TR)
Remsbit (CT)
Digi-Reel®
Höljesmaterial
Vätskekristallpolymer (LCP)
Artikelstatus
Aktiv
Styrdonsmaterial
Vätskekristallpolymer (LCP)
Typ böjlig flat, flat flex
FPC
Spänningsvärde
50V
Monteringstyp
Ytmontering
Arbetstemperatur
-40°C-105°C
Kontaktdons-/kontakttyp
Kontakter, vertikala - 1-sidiga
Brandklassning av material
UL94 V-0
Antal positioner
50
Strömklassning (Ampere)
0,5A
Stigning
0,020" (0,50mm)
Kontaktyta, tjocklek
2,00µin (0,051µm)
Terminering
Lödmetall
Höljesfärg
Beige
FFC, FCB-tjocklek
0,30mm
Styrdonsfärg
Svart
Höjd över kort
0,228" (5,80mm)