FH12A-10S-0.5SH(55)
DigiKeys produktnummer
HFK110TR-ND - Remsa och spole (TR)
HFK110CT-ND - Remsbit (CT)
HFK110DKR-ND - Digi-Reel®
Tillverkare
Tillverkarens produktnummer
FH12A-10S-0.5SH(55)
Beskrivning
CONN FFC FPC TOP 10POS 0.5MM R/A
Tillverkarens standardleveranstid
12 veckor
Kundreferens
Detaljerad beskrivning
10 positioner FFC, FPC kontakter Kontakter, övre 0,020" (0,50mm) Ytmontering, högervinklad
Datablad
 Datablad
EDA-/CAD-modeller
FH12A-10S-0.5SH(55) Modeller
Kategori
Kabeländtyp
Rak
Tillverkare
Hirose Electric Co Ltd
Kontaktmaterial
Fosforbrons
Serie
Kontaktytbehandling
Guld
Förpackning
Remsa och spole (TR)
Remsbit (CT)
Digi-Reel®
Höljesmaterial
Polyamid (PA), nylon
Artikelstatus
Aktiv
Styrdonsmaterial
Polyfenylensulfid (PPS)
Typ böjlig flat, flat flex
FFC, FPC
Egenskaper
Noll infogningskraft (ZIF)
Monteringstyp
Ytmontering, högervinklad
Spänningsvärde
50V
Kontaktdons-/kontakttyp
Kontakter, övre
Arbetstemperatur
-40°C-85°C
Antal positioner
10
Brandklassning av material
UL94 V-0
Stigning
0,020" (0,50mm)
Strömklassning (Ampere)
0,5A
Terminering
Lödmetall
Höljesfärg
Beige
FFC, FCB-tjocklek
0,30mm
Styrdonsfärg
Brown
Höjd över kort
0,079" (2,00mm)