FH12-40S-0.5SVA(54)
DigiKeys produktnummer
H125150TR-ND - Remsa och spole (TR)
H125150CT-ND - Remsbit (CT)
H125150DKR-ND - Digi-Reel®
Tillverkare
Tillverkarens produktnummer
FH12-40S-0.5SVA(54)
Beskrivning
CONN FFC VERT 40POS 0.5MM SMD
Tillverkarens standardleveranstid
12 veckor
Kundreferens
Detaljerad beskrivning
40 positioner FFC, FPC kontakter Kontakter, vertikala - 1-sidiga 0,020" (0,50mm) Ytmontering
Datablad
 Datablad
EDA-/CAD-modeller
FH12-40S-0.5SVA(54) Modeller
Kategori
Låsfunktion
Viklås
Tillverkare
Hirose Electric Co Ltd
Kabeländtyp
Rak
Serie
Kontaktmaterial
Fosforbrons
Förpackning
Remsa och spole (TR)
Remsbit (CT)
Digi-Reel®
Kontaktytbehandling
Guld
Artikelstatus
Aktiv
Höljesmaterial
Polyamid (PA), nylon
Typ böjlig flat, flat flex
FFC, FPC
Styrdonsmaterial
Polyfenylensulfid (PPS)
Monteringstyp
Ytmontering
Egenskaper
Mjuklodsretention, noll infogningskraft (ZIF)
Kontaktdons-/kontakttyp
Kontakter, vertikala - 1-sidiga
Spänningsvärde
50V
Antal positioner
40
Arbetstemperatur
-40°C-85°C
Stigning
0,020" (0,50mm)
Brandklassning av material
UL94 V-0
Terminering
Lödmetall
Strömklassning (Ampere)
0,5A
FFC, FCB-tjocklek
0,30mm
Basproduktens nummer
Höjd över kort
0,142" (3,60mm)