BC020-02-A-0200-0300-L-G
DigiKeys produktnummer
2073-BC020-02-A-0200-0300-L-G-ND
Tillverkare
Tillverkarens produktnummer
BC020-02-A-0200-0300-L-G
Beskrivning
2POS 1.0MM PITCH PIN HEADER, SIL
Tillverkarens standardleveranstid
10 veckor
Kundreferens
Detaljerad beskrivning
Stiftlistkontaktdon Genomgående hål 2 positioner 0,039" (1,00mm)
Datablad
 Datablad
EDA-/CAD-modeller
BC020-02-A-0200-0300-L-G Modeller
Kategori
Kontaktlängd - polstift
0,118" (3,00mm)
Tillv.
Övergripande kontaktlängd
0,236" (6,00mm)
Serie
Isoleringshöjd
0,039" (1,00mm)
Förpackning
Box
Kontaktform
Kvadrat
Artikelstatus
Aktiv
Kontaktytbehandling - hopkoppling
Guld
Kontaktdonstyp
Kontaktytbehandling, tjocklek - hopkoppling
Flash
Kontakttyp
Stift
Kontaktytbehandling - polstift
Guld
Delning - hopkoppling
Kontaktmaterial
Kopparlegering
Antal positioner
Isoleringsmaterial
Vätskekristallpolymer (LCP)
Antal rader
1
Arbetstemperatur
-40°C-105°C
Antal inlästa positioner
Alla
Brandklassning av material
UL94 V-0
Stil
Isolering, färg
Svart
Mantling
Okapslad
Strömklassning (Ampere)
1A per kontakt
Monteringstyp
Spänningsvärde
250VAC/DC
Terminering
Lödmetall
Kontaktytbehandling, tjocklek - polstift
Flash
Fästtyp
Push-Pull
Basproduktens nummer
Kontaktlängd - hopkoppling
0,079" (2,00mm)