BZX84C16
DigiKeys produktnummer
4878-BZX84C16TR-ND - Remsa och spole (TR)
4878-BZX84C16CT-ND - Remsbit (CT)
4878-BZX84C16DKR-ND - Digi-Reel®
Tillverkare
Tillverkarens produktnummer
BZX84C16
Beskrivning
DIODE ZENER 16V 300MW SOT23
Tillverkarens standardleveranstid
6 veckor
Kundreferens
Detaljerad beskrivning
Dioder - zener 16 V 300 mW ±5% Ytmontering SOT-23-3 (TO-236)
Datablad
 Datablad
EDA-/CAD-modeller
BZX84C16 Modeller
Kategori
Impedans (max) (Zzt)
40 Ohms
Tillv.
Ström - läckström @ Vr
50 nA @ 11.2 V
Förpackning
Remsa och spole (TR)
Remsbit (CT)
Digi-Reel®
Arbetstemperatur
-50°C-150°C (TJ)
Artikelstatus
Aktiv
Monteringstyp
Ytmontering
Spänning - Zener (Nom) (Vz)
Inkapsling/låda
Tolerans
±5%
Leverantörens enhetsförpackning
SOT-23-3 (TO-236)
Effekt - max
300 mW