DMN2990UFZ-7B
DigiKeys produktnummer
DMN2990UFZ-7BDITR-ND - Remsa och spole (TR)
DMN2990UFZ-7BDICT-ND - Remsbit (CT)
DMN2990UFZ-7BDIDKR-ND - Digi-Reel®
Tillverkare
Tillverkarens produktnummer
DMN2990UFZ-7B
Beskrivning
MOSFET N-CH 20V 250MA 3DFN
Kundreferens
Detaljerad beskrivning
N-kanal 20 V 250mA (Ta) 320mW (Ta) Ytmontering X2-DFN0606-3
Kategori
Vgs(th) (Max) @ Id
1V vid 250µA
Tillv.
Gateladdning (Qg) (Max) @ Vgs
0.5 nC @ 4.5 V
Förpackning
Remsa och spole (TR)
Remsbit (CT)
Digi-Reel®
Vgs (Max)
±8V
Artikelstatus
Aktiv
Ingångskapacitans (Ciss) (Max) @ Vds
55.2 pF @ 16 V
FET-typ
Effektförlust (max)
320mW (Ta)
Teknologi
Arbetstemperatur
-55°C-150°C (TJ)
Drain till source-spänning (Vdss)
20 V
Monteringstyp
Ytmontering
Ström - kontinuerlig drain (Id) @ 25°C
Leverantörens enhetsförpackning
X2-DFN0606-3
Drivspänning (max Rds On, min. Rds On)
1,2V, 4,5V
Inkapsling/låda
Rds On (max) @ Id, Vgs
990mOhm vid 100mA, 4,5V