AZ1085CD-2.5TRG1 har utgått och tillverkas inte längre.
Tillgängliga ersättningsprodukter:
Direkt
Diodes Incorporated
I lager: 0
Datablad
PMIC - spänningsregulatorer - linjära Positiv Fast 1 Utgång 3A TO-252-3
TO-252-3
What is a Voltage Regulator Another Teaching Moment | Digi-Key Electronics
AZ1085CD-2.5TRG1
DigiKeys produktnummer
AZ1085CD-2.5TRG1-ND - Remsa och spole (TR)
Tillverkare
Tillverkarens produktnummer
AZ1085CD-2.5TRG1
Beskrivning
IC REG LINEAR 2.5V 3A TO252-3
Kundreferens
Detaljerad beskrivning
Kategori
Ström - utgång
Tillv.
Vilström - (Iq)
10 mA
Förpackning
Remsa och spole (TR)
PSRR
72dB (120 Hz)
Artikelstatus
Föråldrad
Skyddsfunktioner
Överström, övertemperatur
Utgångskonfiguration
Arbetstemperatur
0°C-125°C
Utgångstyp
Monteringstyp
Ytmontering
Antal regulatorer
1
Inkapsling/låda
TO-252-3, DPAK (2 stift + flik), SC-63
Spänning - ingång (max)
12V
Leverantörens enhetsförpackning
TO-252-3
Spänning - utspänning (min/fast)
2,5V
Basproduktens nummer
Spänning - spänningsfall (max)
1,5V vid 3A