270X232A103B2B1
270X232A103B2B1
270X232A103B2B1
DigiKeys produktnummer
CT2216-ND
Tillverkare
Tillverkarens produktnummer
270X232A103B2B1
Beskrivning
POT 10K OHM 1/4W CARBON LOG
Tillverkarens standardleveranstid
12 veckor
Kundreferens
Detaljerad beskrivning
10k Ohm 1 sektion Logaritmisk Panelfäste Potentiometer Roterande (SPST) 1.0 Varv Kol 0,25W, 1/4W PC-stift, kortlås
Kategori
Antal sektioner
1
Tillverkare
CTS Electrocomponents
Justeringstyp
Sidojustering
Serie
Rotation
315°
Förpackning
Bulk
Resistiva material
Kol
Artikelstatus
Aktiv
Termineringstyp
PC-stift, kortlås
Resistans (Ohm)
10k
Styrdonstyp
Runt
Tolerans
±20%
Styrdonslängd
1,000" (25,40mm)
Effekt (Watt)
0,25W, 1/4W
Styrdonsdiameter
0,125" (3,18mm)
Inbyggd brytare
Roterande (SPST)
Bussningsgänga
1/4-32
Antal varv
1.0
Monteringstyp
Panelfäste
Avsmalning
Logaritmisk
Storlek - kropp
Rund - 0,626" diam. (15,9mm)