PTD902-2015K-B502
PTD902-2015K-B502
PTD902-2015K-B502
DigiKeys produktnummer
PTD902-2015K-B502-ND
Tillverkare
Tillverkarens produktnummer
PTD902-2015K-B502
Beskrivning
POT 5K OHM 1/20W CARBON LINEAR
Detaljerad beskrivning
5k Ohm 2 sektion Linjär Panelfäste Potentiometer Inga 1.0 Varv Kol 0,05W, 1/20W PC-stift, kortlås
EDA-/CAD-modeller
PTD902-2015K-B502 Modeller
Styrdonstyp
Lättrat och slitsat
Resistans (Ohm)
5k
Styrdonslängd
0,591" (15,00mm)
Tolerans
±20%
Styrdonsdiameter
0,236" (6,00mm)
Effekt (Watt)
0,05W, 1/20W
Storlek - kropp
Rektangulär - Yta 0,445" x 0,374" (11,30mm x 9,50mm)