PTD902-2015F-A103
DigiKeys produktnummer
PTD902-2015F-A103-ND
Tillverkare
Tillverkarens produktnummer
PTD902-2015F-A103
Beskrivning
POT 10K OHM 1/40W CARBON LOG
Detaljerad beskrivning
10k Ohm 2 sektion Logaritmisk Panelfäste Potentiometer Inga 1.0 Varv Kol 0,025W, 1/40W PC-stift, kortlås
EDA-/CAD-modeller
PTD902-2015F-A103 Modeller
Styrdonstyp
Med plan
Resistans (Ohm)
10k
Styrdonslängd
0,591" (15,00mm)
Tolerans
±20%
Styrdonsdiameter
0,236" (6,00mm)
Effekt (Watt)
0,025W, 1/40W
Storlek - kropp
Rektangulär - Yta 0,445" x 0,374" (11,30mm x 9,50mm)