PTD901-2015K-B503
DigiKeys produktnummer
PTD901-2015K-B503-ND
Tillverkare
Tillverkarens produktnummer
PTD901-2015K-B503
Beskrivning
POT 50K OHM 1/20W CARBON LINEAR
Tillverkarens standardleveranstid
23 veckor
Kundreferens
Detaljerad beskrivning
50k Ohm 1 sektion Linjär Panelfäste Potentiometer Inga 1.0 Varv Kol 0,05W, 1/20W PC-stift, kortlås
Datablad
 Datablad
EDA-/CAD-modeller
PTD901-2015K-B503 Modeller
Kategori
Justeringstyp
Sidojustering
Tillverkare
Bourns Inc.
Rotation
300°
Serie
Resistiva material
Kol
Förpackning
Tråg
Termineringstyp
PC-stift, kortlås
Artikelstatus
Aktiv
Styrdonstyp
Lättrat och slitsat
Resistans (Ohm)
50k
Styrdonslängd
0,591" (15,00mm)
Tolerans
±20%
Styrdonsdiameter
0,236" (6,00mm)
Effekt (Watt)
0,05W, 1/20W
Bussningsgänga
M7 x 0,75
Inbyggd brytare
Inga
Monteringstyp
Panelfäste
Antal varv
1.0
Storlek - kropp
Rektangulär - Yta 0,445" x 0,374" (11,30mm x 9,50mm)