PDB181-K415K-503B
DigiKeys produktnummer
PDB181-K415K-503B-ND
Tillverkare
Tillverkarens produktnummer
PDB181-K415K-503B
Beskrivning
POT 50K OHM 1/5W CARBON LINEAR
Detaljerad beskrivning
50k Ohm 1 sektion Linjär Panelfäste Potentiometer Inga 1.0 Varv Kol 0,2W, 1/5W PC-stift
Kategori
Justeringstyp
Sidojustering
Förpackning
Tråg
Termineringstyp
PC-stift
Resistans (Ohm)
50k
Styrdonslängd
0,591" (15,00mm)
Tolerans
±20%
Styrdonsdiameter
0,236" (6,00mm)
Effekt (Watt)
0,2W, 1/5W
Inbyggd brytare
Inga
Storlek - kropp
Rund - 0,669" diam. (17,00mm)