3540S-1-102L
DigiKeys produktnummer
3540S-1-102L-ND
Tillverkare
Tillverkarens produktnummer
3540S-1-102L
Beskrivning
POT 1K OHM 2W WIREWOUND LINEAR
Tillverkarens standardleveranstid
10 veckor
Kundreferens
Detaljerad beskrivning
1k Ohm 1 sektion Linjär Panelfäste Potentiometer Inga 10.0 Varv Trådlindad 2W Lödögla
Datablad
 Datablad
EDA-/CAD-modeller
3540S-1-102L Modeller
Kategori
Justeringstyp
Användardefinierat
Tillverkare
Bourns Inc.
Temperaturkoefficient
±50ppm/°C
Serie
Rotation
3600°
Förpackning
Tråg
Resistiva material
Trådlindad
Artikelstatus
Aktiv
Termineringstyp
Lödögla
Resistans (Ohm)
1k
Styrdonstyp
Slitsat
Tolerans
±5%
Styrdonslängd
0,812" (20,63mm)
Effekt (Watt)
2W
Styrdonsdiameter
0,2497" (6,34mm)
Inbyggd brytare
Inga
Bussningsgänga
3/8-32
Antal varv
10.0
Monteringstyp
Panelfäste
Avsmalning
Linjär
Storlek - kropp
Rund - 0,875" diam. (22,23mm)