MAX8868EUK25+T
DigiKeys produktnummer
505-MAX8868EUK25+TTR-ND - Remsa och spole (TR)
Tillverkare
Tillverkarens produktnummer
MAX8868EUK25+T
Beskrivning
IC REG LINEAR 2.5V 150MA SOT23-5
Tillverkarens standardleveranstid
10 veckor
Kundreferens
Detaljerad beskrivning
PMIC - spänningsregulatorer - linjära Positiv Fast 1 Utgång 150mA SOT-23-5
EDA-/CAD-modeller
MAX8868EUK25+T Modeller
Kategori
Vilström - (Iq)
180 µA
Tillv.
Ström - drift (max)
100 µA
Förpackning
Remsa och spole (TR)
PSRR
63dB (10kHz)
Styrfunktioner
Aktivera
Utgångskonfiguration
Skyddsfunktioner
Överström, övertemperatur, omvänd polaritet, kortslutning
Utgångstyp
Arbetstemperatur
-40°C-85°C (TA)
Spänning - ingång (max)
6,5V
Inkapsling/låda
SC-74A, SOT-753
Spänning - utspänning (min/fast)
2,5V
Leverantörens enhetsförpackning
SOT-23-5
Spänning - spänningsfall (max)
0,165V vid 150mA (typ)