MAX8840ELT29+T
DigiKeys produktnummer
175-MAX8840ELT29+TTR-ND - Remsa och spole (TR)
175-MAX8840ELT29+TCT-ND - Remsbit (CT)
175-MAX8840ELT29+TDKR-ND - Digi-Reel®
Tillverkare
Tillverkarens produktnummer
MAX8840ELT29+T
Beskrivning
IC REG LINEAR 2.9V 150MA 6-UDFN
Tillverkarens standardleveranstid
10 veckor
Kundreferens
Detaljerad beskrivning
PMIC - spänningsregulatorer - linjära Positiv Fast 1 Utgång 150mA 6-uDFN (1,5x1,0)
EDA-/CAD-modeller
MAX8840ELT29+T Modeller
Vilström - (Iq)
90 µA
Förpackning
Remsa och spole (TR)
Remsbit (CT)
Digi-Reel®
PSRR
78dB-54dB (1kHz-100kHz)
Skyddsfunktioner
Överström, övertemperatur
Utgångstyp
Arbetstemperatur
-40°C-85°C (TA)
Spänning - ingång (max)
6V
Inkapsling/låda
6-WFDFN
Spänning - utspänning (min/fast)
2,9V
Leverantörens enhetsförpackning
6-uDFN (1,5x1,0)
Spänning - spänningsfall (max)
0,135V vid 120mA (typ)